YSL-460SB1 Fully sealed Unloader
Product Categories
YUSH Electronic Technology Co.,Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Contact Now
This equipment is used for PCB closing operation of SMT and AI production lines.
Product Description
1) external dimensions:L2260*W1100*H1650±30mm
2) special aluminum profile guide and special thousand bird plastic chain
3) 90W brake motor drive ball screw to make Magazine step up and down
4) The transmission motor is a l5W constant speed platform motor
5 ) pneumatic clamping structure.
6) with 650mm long push plate conveyor
7) Magazine specification:(L)535*(W)530*(H)565mm
8) PCB specification MAX:(L)525*(W)460mm
9)direction: left to right/right to left
10) Thelifting platform pitch is selected as 10,20,30,40
11) Huichuan PLC programmable controller control
12) automatic collection function
13)operation control panel is the display control real color touch screen
14) power:220V 50HZ;
15) air source:0.4-0.6MPa
16) full load storage:50PCS
17) a set of electric control box
18) a set of electric control box
Features
1. This equipment is used for PCB closing operation of SMT and Al production lines.
2. PLC control system, true color touch screen man-machine control.
4.Multiple electrical distribution circuit protection, safe and reliable.
5.Sound and light prompt alarm system, operation and maintenance easier
6.The electric push plate desiqn can ensure that the PCB is not pushed out.
7. Real-time fault monitoring of the whole machine.Compatible with SMEMA interface.
8. Sealed design, effectively avoiding production accidents for production personnel.
For SMT Factory Setup, We Can Do for You:
1. We Provide Full SMT Solution for You
2. We Provide Core Technology With Our Equipments
3. We Provide The Most Professional Tech Service
4. We Have Wealthy Experience on SMT Factory Setup
5. We Can Solve Any Question About SMT
  • Keywords
SMT Stencil Printer, SMT Solder Paste Printer, SMT Printing Machine, SMT PCB Printer, 600mm Solder Paste Printer, , Solder Paste Printer, 1200mm Solder Paste Printer, Semi-auto Solder Paste Printer, SMT Automatic Stencil Printer, PCB Printing Machine.